Przekazu reklamowego nie można określać mianem wiadomością stricte dziennikarską. Abstrahując od jej cech bardzo istotnym aspektem jest faktor przekonujący. Celem reklamy jest nakłonienie kupującego do korzystania z usług lub dóbr. Od czasu do czasu zdarza się, że dążeniem reklamy ma być wspieranie wyznaczonej myśli lub promowanie marki. Typ reklamy zależny jest od wyobrażenia reklamodawcy. Jako jedną z najstarszych możemy uwzględnić reklamę drukowaną – obrazkową, tekstową, lub tekstowo-graficzną. Może ona zostać stworzona w formie ulotek, billboardów lub jako reklama zamieszczana w czasopismach. Następne z kolei gatunki reklam są nieco bardziej złożone. Przykład stanowi reklama dla radiosłuchaczy czy TV. Dla tego stylu reklam ważny jest element nazwany „zderzakiem”. Jest to charakterystyczna forma reklamy, która wyeksponuje akurat tę, wybraną z pełnego bloku. Może być to wykorzystanie odpowiedniego tła dźwiękowego, właściwie przesterowanego lektora. A jeżeli wspominamy już o samej reklamie audiowizualnej, to charakteryzuje się ona formą graficzną. Powinno się więc zatem zwrócić uwagę na to, by odbiorca został na swój sposób zahipnotyzowany nie tylko przez sam głos, ale także przez niecodzienną formę wizualną. Właściwa koncepcja odgrywa w tym wypadku ważną rolę. Najmniej znanym typem reklamy są reklamy wizualne w plenerze. Do ich zaprezentowania powinno się używać takiej rzeczy, jak monitory reklamowe. Ten typ reklamy wizualnej to przeważnie animacje na wyświetlaczach. Jednym z jej typów zastosowania jest reklama w Luxmed. Monitory wbudowane są w przedziałach zmodernizowanych wagonów SKM. Zamieszczane są na nich w sumie nie tylko reklamy, ale również aktualności z kraju i świata, imiona solenizantów, pozdrowienia oraz plansze zawierające część zwrotów angielskich oraz regionalnych.

2 thoughts on “Reklama – typy i definicja

  1. Nikodem

    O ileż lepsza jest reklama w telewizji od zwykłej gazetki. Tę zaletę można zauważyć w naszych pięknych nowoczesnych trójmiejskich skmkach. Są specjaliści, którzy doskonale docenili ten fakt przez co można podziwiać reklamy w jakości Full HD w trakcie podróży pociągiem.

  2. Mirosław

    A z tego co kojarzę to chyba nawet taniej wychodzi stosunek reklamy medialnej od tej zwykłej papierowej. No i środowisko o którym wszyscy ciągle mówią. W końcu aby wydrukować coś na papierze trzeba ściąć drzewo do produkcji tego papieru a do ekrany wystarczy podłączyć kabel z prądem.

Leave a reply